Klocki Dienesa

Klocki Dienesa

143,00 zł
Brutto

Klocki DIENESA to komplet klocków do ćwiczeń i zabawy mających na celu rozwijanie logicznego myślenia u dzieci w wieku 5-8 lat. 

30000541
Dostępność: 3 - 21 dni
Ilość

Klocki DIENESA to komplet klocków do ćwiczeń i zabawy mających na celu rozwijanie logicznego myślenia u dzieci w wieku 5-8 lat.

W komplecie znajduje się 60 klocków, charakteryzujących się czterema podstawowymi cechami:

· kolorem, 

· grubością, 

· wielkością 

· kształtem.

Każdy klocek jest albo czerwony, albo niebieski, albo żółty; albo gruby albo cienki; albo duży, albo mały. Klocki maja kształt graniastosłupów lub walców o stosunkowo małej wysokości, tak, że patrząc na nie z góry widzimy płaskie figury mające kształt trójkątów, kół lub prostokątów różnobocznych, albo prostokątów równobocznych, czyli kwadratów.

Klocki Dienesa mają zastosowanie w realizacji następujących zagadnień:
wyodrębnianie cech wielkościowych, porównywania tych cech;
zaznajamiania się z nazwami prostych figur geometrycznych;
klasyfikowania przedmiotów według cech jakościowych;
wyodrębnianiu zbiorów, których elementy spełniają dane warunki;
określania warunków, jakie spełniają elementy danego zbioru;
podziału zbioru na podzbiory;
wyznaczania części wspólnej, sumy i różnicy zbiorów;
pojęcia zbioru pustego;
kształtowania pojęcia relacji i funkcji, ze szczególnym uwzględnieniem relacji równoliczności zbiorów.

Praca z tym materiałem oparta w głównej mierze na grach i zabawach, umożliwia dziecku rozwiązywanie różnych zadań logicznych bez ich werbalizacji i przygotowuje dziecko do nauki arytmetyki geometrii.

Gry i zabawy są ukierunkowane przez samą swą strukturę na rozwój myślenia abstrakcyjnego, w czym niemałą rolę odgrywa naturalna potrzeba racjonalizacji postępowania, uproszczenia i usprawnienia manipulacji, eliminowania zbytecznych czynności.

Nie można też pominąć czynników estetycznych i przyjaznych dziecku materiałów, z których są wykonane. Same klocki są plastikowe, ale do ich przechowywania służy estetyczne drewniane pudełko.

W Polsce Materiał Logiczny został po raz pierwszy wypróbowany w eksperymentalnym nauczaniu matematyki w klasach początkowych w Krakowie. Stąd w nieco innym wariancie przeniknął on do większości szkół i przedszkoli, znajdując szerokie zastosowanie w zreformowanym nauczaniu matematyki w klasach początkowych, a na całym świecie znany jako MATERIAŁ LOGICZNY DIENESA. Kocki Dienesa szczególnie znaczenie mają w zajęciach z dziećmi w wieku przedszkolnym i rozpoczynającymi naukę w szkole, a więc dziećmi nieumiejącymi jeszcze ani czytać, ani pisać, słabo umiejącymi wyrażać słownie swoje wrażenia i myśli.